Očkování

Povinná očkování

Dle současně platné legislativy je u nás povinné očkování proti devíti nemocem – tetan, záškrt, černý (dávivý) kašel, přenosná obrna (poliomyelitida), žloutenka typu B, hemofilové nákazy typu B a spalničky, zarděnky a příušnice.

Prvních šest jmenovaných je podáváno v hexavakcíně (Infanrix Hexa/Hexacima) , která se podává do svalu dvakrát během prvního půl roku života dítěte, přeočkování se podává v roce věku. (Ve stejném schématu lze podat očkování proti pneumokokovým nákazám. Je nepovinné, ale plně nebo částečně hrazené – dle výběru konkrétní vakcíny – ze zdravotního pojištění, a velmi je doporučujeme).

Od třináctého měsíce věku se očkuje živá vakcína proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím (MMR Vax pro), přeočkovává se mezi 5. a 6. rokem.

V pěti letech se přeočkuje také kombinace tetan, záškrt, černý kašel, v deseti letech pak totéž plus dětská přenosná obrna, jedná se vždy o kombinovanou vakcínu, tedy jeden vpich.

Ve stejném režimu jako pneumokoky (tedy nepovinné, ale hrazené) je očkování proti lidskému papilomaviru (HPV) způsobujícímu rakovinu děložního čípku. Podávají se dvě dávky vakcíny, zahájit podávání je nutné mezi 13.a 14.narozeninami. Očkování je vhodné jak pro dívky, tak pro chlapce.

Pojišťovny také od letoška plně hradí vakcíny proti meningokokovým nákazám (B – Bexsero, Trumenba, ACWY  – Nimenrix, Menveo) pro děti ve věku 14-15 let.

 

Nepovinná očkování (nadstandardní očkování)

V naší ordinaci běžně očkujeme i vakcínami, které nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění a hradí je tedy rodiče. Nejčastěji se jedná o rotavirové nákazy, žloutenku typu A, klíšťovou encefalitidu nebo meningokokové nákazy. S výběrem vhodné vakcíny vzhledem k věku dítěte, cestovatelským rizikům apod. Vám samozřejmě rádi poradíme.